HYDRAULIKA SIŁOWA

Hydraulika siłowa

Hydraulika siłowa jest to połączenie kilku części w jeden układ zamknięty. Jej zadaniem jest dostarczanie energii kolejnym elementom urządzenia np. maszyny przemysłowej. Wykorzystuje do tego zmieniające się ciśnienie cieczy, która wypełnia wnętrze układu wraz z tłoczyskiem.

Siłownik — budowa

Siłownik hydrauliczny składa się ze szczelnie zabudowanego cylindra, cieczy i tłoczyska. Pod wpływem zwiększającego się lub zmniejszającego ciśnienia cieczy, tłok rusza się w środku, przy okazji zmieniając położenie przyczepionych do niego elementów zewnętrznych maszyny.

Hydraulika siłowa — co może ulec uszkodzeniu?

Każde urządzenie mechaniczne, w tym również siłownik może ulec uszkodzeniu. Najczęściej psującym się elementem są uszczelnienia, przez które może przeciekać ciecz robocza. To z kolei może spowodować zatarcie tłoka, podobnie jak nieodpowiednia mieszanka cieczy lub jej zanieczyszczenie opiłkami, lub okruchami. Gdy zepsują się siłowniki hydrauliczne regeneracja jest bezpieczną i tanią opcją na naprawę.

Nieco droższa jest awaria samego tłoczyska, gdy ciśnienie cieczy jest zbyt małe, aby poprawnie przekazać energię elementom zewnętrznym. Jest to szczególnie częste w podnośnikach hydraulicznych, gdy położy się na nie nieodpowiedni ciężar.

Siłowniki hydrauliczne –  regeneracja

Na czas regeneracji siłownika jest on rozmontowywany. Bardzo często po identyfikacji problemu uszkodzony element oraz uszczelnienia powinno się wymieniać. Dodatkowo rodzaj awarii wpływa na rodzaj regeneracji siłowników hydraulicznych. Głównie opieramy się na przefiltrowaniu czynnika roboczego, a w ostateczności jego wymianie. Zapraszamy do kontaktu.