Hydraulika siłowa
Siłownik — budowa
Siłownik hydrauliczny składa się ze szczelnie zabudowanego cylindra, cieczy i tłoczyska. Pod wpływem zwiększającego się lub zmniejszającego ciśnienia cieczy, tłok rusza się w środku, przy okazji zmieniając położenie przyczepionych do niego elementów zewnętrznych maszyny.
Hydraulika siłowa — co może ulec uszkodzeniu?
Każde urządzenie mechaniczne, w tym również siłownik może ulec uszkodzeniu. Najczęściej psującym się elementem są uszczelnienia, przez które może przeciekać ciecz robocza. To z kolei może spowodować zatarcie tłoka, podobnie jak nieodpowiednia mieszanka cieczy lub jej zanieczyszczenie opiłkami, lub okruchami. Gdy nastąpi taka sytuacja, regeneracja siłowników hydraulicznych jest bezpieczną i tanią opcją na naprawę.
Nieco droższa jest awaria samego tłoczyska, gdy ciśnienie cieczy jest zbyt małe, aby poprawnie przekazać energię elementom zewnętrznym. Jest to szczególnie częste w podnośnikach hydraulicznych, gdy położy się na nie nieodpowiedni ciężar.
Siłowniki hydrauliczne – regeneracja
Regeneracja pomp hydraulicznych tłoczkowych rozpoczyna się od rozmontowania i zdiagnozowania siłownika. Bardzo często po identyfikacji problemu uszkodzony element oraz uszczelnienia powinno się wymieniać. Dodatkowo rodzaj awarii wpływa na rodzaj regeneracji siłowników hydraulicznych. Głównie opieramy się na przefiltrowaniu czynnika roboczego, a w ostateczności jego wymianie.
Naprawa tłoków hydraulicznych
Naprawa siłowników hydraulicznych może polegać też na wymianie uszczelnień, szlifowaniu elementów metalowych, wymianie rury cylindra lub dorobieniu jego ucha itp. Jednak nawet poważniejsze problemy rozwiązujemy szybko i sprawnie, ponieważ na miejscu mamy dostęp do najczęściej używanych uszczelnień, tłoczysk i rur.
Zapraszamy do kontaktu.
